fbpx
Close

SChistosomy – Krevničky

Schistosoma

CO JSOU SCHISTOSOMY – KREVNIČKY 

Schistosomy

jsou skupina patogenních parazitů, vyvolávajících onemocnění schistosomatózu.
Rozeznáváme tyto druhy:
Krevnička močová-egyptská schistosomóza samci 10 x 1mm, samice 20 x 0,2 mm. SCHISTOSOMA HAEMATOBIUM, krevnička střevní, samci 12 x 1 mm, samci 16 x 2 mm, SCHISTOSOMA MANSONI
Krevnička jaterní, samci 12 x 8mm, samice 20x 0,3 mm · SCHISTOSOMA JAPONICUM
Ostatní SCHISTOSOMA MALAYENSIS a · SCHISTOSOMA INTERCALATUM

I když je v těle jen jeden druh,

dokáže vyvolat mnoho různých o nemocnění, podle toho, ve kterém systému se nachází. Proto rozdělení na pět druhů jen ztěžuje jejich popis.
V roce 1843 japonský lékař Fudzin popsal onemocnění, které vyvolávají schistosomy, a způsobují zvětšení jater a sleziny. Teodor Bilharz v roce 1851 diagnostikoval schistosomy při průjmovém onemocnění a hematurii, kdy se objevuje ve stolici a v moči krev. Meison a Kacurada v r. 1904 diagnostikovali schistosomu ve střevě. Tito autoři také objevili rozdílnosti mezi různými typy schistosom. Ale to, jakým druhem bude nakažen člověk, závisí na klimatu, prostředí, na náchylnosti jednotlivých jeho orgánů k onemocnění, na genetické dispozici.

Proto se nebudeme zabývat jednotlivými skupinami schistosom, ale skupinou onemocnění.

Podle údajů WHO z roku 1980 na celé Zemi trpí asi 200 miliónů lidí schistosomatózou. 600 miliónů lidí žijev oblastech rizika nákazy. Odhaduji, že těchto lidí musí být infikovaných ve skutečnosti mnohem více, alespoň 500 miliónů, ale většina z nich netuší, že má schistosomy. Kolik žen užívá léky na cystitidu pohlavních orgánů, nebo polypy v močovém měchýři, ale ty se nikdy neztratí jednou provždy! Navíc je předávají svým dětem jako dědictví. Zrovna nedávno jsem se setkala s jedním takovým případem.

Schisostoma

 Malý chlapeček

Politováníhodný chlapeček. Podle slov jeho matky se u batolete objevil nádorek v oblasti pupíčku velikosti 1,5 cm. Onkologové prohlédli nádor pod elektronovým mikroskopem a uviděli jakési bílé tečky. To je však nepřivedlo k myšlence, že by snad mohlo jít o parazitární nákazu. Naopak se domnívali, že jde o zhoubný nádor a chlapečkovi nasadili tři kúry chemoterapie. Protože jde o silný jed, nádorek se zmenšil na 5 mm. Ale chlapeček je unavený  a lysý. Onkologové se chystají pokračovat.

 Pronikají do cév a tam žijí, vytvářejí novotvary podobné nádorovým.

Pupek je jedním z míst, kde bychom mohli schistosomy předpokládat. Přímý tračník je obalen cévními pleteněmi, které jsou napojeny na pupek. Proto zvláště tam se objevují schistosomové granulomy, nebo abscesy, jizvy. Správné a důsledné léčení může člověka zachránit od operace, nebo chemoterapie. Polypy, endometriózy, recidivující písek a kameny v ledvinách, cystitidy, prostatitidy, nádorky a kýly v oblasti pupku – to všechno se může ukázat jako výsledek napadení organismu krevničkami.

Jsou oboupohlavní červi.

Každý pár může vyprodukovat od 300 do 3.000 vajíček za den. Vajíčka mají trny a jsou schopny se dostat nejen přes tkáň močového měchýře, dělohy, jater, sleziny, plic, žaludku, střev, ale i přes stěny cév do oběhového a lymfatického systému. V místě, kde se hromadí paraziti a jejich vajíčka se zmenšuje průsvit cév a vzniká varikózní rozšíření žil, vznikají cysty a záněty. Kladení vajec je nepřetržitý proces. Obvykle se to děje v periodických cyklech, když je velká pravděpodobnost setkání s dalším hostitelem. Schistosomy se snaží o zachování rodu. Velká část vajec schistosom odchází z organismu močí a většina larviček se začne líhnout v létě, kdy je největší horko, umělých vodních nádržích a stojatých vodách. Proto se doporučuje testy na Schistosomy provádět v létě, kdy je největší pravděpodobnost záchytu.

Ve vodě se líhnou larvičky- miracidie, které se vnikají do plžů – přechodných hostitelů.

V jejich těle dojdek nepohlavnímu rozmnožování za vzniku sporocyst. Ze sporocyst vzniká další generace larviček- cerkárií s ocásky. Každý týden se z napadeného plže uvolňují tisíce cerkárií. Dostanou se do člověka přes kůži, když se koupe, nebo orálně, když si lokne vody. Do vodních nádrží se dostanou i jiní živočichové, a postarají se o další rozšíření schistosom. Například krysy přenášejí jejich vajíčka.

Mladé larvičky putují přes kůži do lymfatických žláza krevními cestami přes srdce a plíce do jater, a teprve tady dozrávají v dospělce. Tady se spárují. Dále, podle druhu, migrují krevními cestami proti toku krve do žil močového měchýře, ledvin, do vrátné žíly, tady kladou vejce. Jindy se usazují v koloniích v žilách a vytvářejí varikózní uzly a rozšíření žil. Schistosomy mohou v těle člověka přežívat desítky let. Aby se schistosomy rozšiřovaly jako rod, potřebují dostat vejce ven z těla hostitele. K tomu účelu slouží trn na obale vajíčka, pomocí kterého se vajíčko aktivně prodere přes stěny cév do střeva nebo do močového měchýře a pak s močí nebo stolicíodchází ven.

V čem spočívá patogenní působení schistosom na lidský organismus?

V prvé řadě je to mechanické poškozování cév a tkání. Poranění se hojí jizvami a kalusy. Kolem takových míst se rozvíjí druhotná infekce, takže orgány jsou pak snáze napadány viry, bakteriemi, prvoky a plísněmi. Dále nastupuje otrava jejich metabolity – intoxikace produkty jejich vyměšování a rozpadu jejich mrtvých těl. A nakonec se přidává všeobecná intoxikace organismu fermenty, produkovanými z jejich přísavek a vajíček. To je typický klinický obraz napadení krevničkami.

Pacient 39 let

se na nás obrátil v prosinci 1999, protože už podruhé dostal od svých lékařů doporučení na operaci ledvin a jater. V těchto orgánech byly nalezeny cysty. Z anamnézy vysvítá, že se před třemi lety koupal v jezeře, poté se mu na kůži objevila vyrážka, svědění a drobné ranky. Lékař to vyhodnotil jako alergii. Kožní problémy ustoupily, ale objevily se potíže s močením, bolesti v páteři a v podbřišku. Léčili ho antibiotiky. Klinické projevytu ustupovaly, tu se vracely. V březnu 1999 se zostřily bolesti v páteři.

při vyšetření ultrazvukem byly objeveny cysty na ledvinách 5 a 7 cm, cysta v játrech 15 cm.

Onkologové navrhovali okamžitou operaci. Pacient operac iodmítl a začal se léčit očišťováním organismu.
Za půl roku se ukázalo, že se cysty zmenšily a polovinu. Bez ohledu na tyto výsledky onkologové znovu navrhovali operaci. Tehdy se pacient obrátil na nás. Výsledky diagnostiky metodou VTR: Schistosomóza s napadením následujících orgánů: játra i ledviny s tvorbou cyst, močový měchýř, žilní pleteně sleziny, žilní pleteně pohlavních orgánů, žilní pleteně přímého tračníku, vrátná žíla. Celkové snížení imunity. Pacientu bylo navrženo léčení antihelmintiky. Během dvou týdnů si pacient přestal stěžovat na bolesti v podbřišku, v páteři, a na časté močení.

Pokračujeme s léčením.

Na tomto příkladu je dobře vidět, jak působí nákaza schistosomami. Jejich oblíbenými orgány je močopohlavní trakt a játra. Jsou také ale často vidět v cévním systému dutiny hrudní.
Bohužel v odborné literatuře se dočtete o schistosomách jen málo, proto jsem musela informace sbírat po
střípcích z naší i zahraniční literatury. ČÍM VÍCE SE ZABÝVÁM PRAKTICKOU DIAGNOSTIKOU, TÍM VÍCE VE MNÉ VZNIKAJÍ POCHYBNOSTI O PRAVDIVOSTI KNIŽNÍCH TEORIÍ. Jedna z nich je například ta o jediné možnost nákazy schistosomami při koupání v přírodních vodních nádržích. Je pravděpodobné, že existují i jiné způsoby přenosu parazita, například přenos matka – plod, nebo člověk od člověka.

 Matka s dítětem

Matka s dítětem přijeli z daleka. Podle slov matky se dítě v bazénu ani v rybníce nekoupalo. Akvárium doma neměli. Chlapečkovi je 7 let, pomočuje se od narození, dále si stěžuje na bolest hlavy, dušnost, trpí stálými angínami a rýmami. Má bolesti v oblasti žlučníku a v páteři od narození. Diagnóza VTR nezjistila žádné přemnožené mikroby ve vedlejších dutinách nosních. Zato nalezla nákazu schistosomami, s napadením močového měchýře, pohlavních orgánů, žil kolem žaludku a střev, v nosních dutinách, v CNS a v míše. Z anamnézy otce se dozvídám :pomočování do 8 let, v současné době problémy s močením a s prostatou, bolesti v páteři, chronická enterokolitida, cholecystitida. Otec bohužel nemohl přijet na diagnostiku. Bylo by to zajímavé porovnání, protože u syna se rozvíjí tatáž klinika jako u otce.

Už jsem se zmínila, že existuje 5 druhů schistosom.

Když se ale nebudeme zabývat jejich anatomickými nuancemi

a soustředíme se na místa lokalizace, můžeme je rozdělit do tří skupin:
1. Napadení žaludečně-střevního systému: Schistosoma mansoni
2. Močopohlavní trakt: Schistosoma haematobium
3. Ektopická schistosomóza

STŘEVNÍ SCHISTOSOMÓZA

Při masivní nákaze mohou vznikat bolesti břicha, střídání zácpy a průjmů. Později se přidají příznaky napadení žlučníku a tlustého střeva. Napadení střeva s množstvím polypů vyvolá meteorismus, krev ve stolici, nechtěné hubnutí. Postupně se rozvíjejí divertikly, ztluštělá místa na střevní sliznici, částečná nebo úplná obstrukce střeva. Jak vidíte, když si tak znovu srovnáme symptomy: krev ve stolici, zesílené stěny cév, cysty, polypy, neprůchodnost střeva, bezdůvodné snížení váhy – to všechno spadá pod obraz onkologického onemocnění. A nikomu nepřijde na mysl hledat vajíčka schistosom, jindy zas na to už ,,není čas“. Krev ve stolici a neprůchodnost střeva vyžadují ,,neprodlený chirurgický zásah“. Nejdůležitější je v takovém případě nenechávat pacienta po
operaci s glejtem ,,rakovina“ a hledat vyvolavatele nemoci.

SCHISTOSOMY MOČOPOHLAVNÍHO TRAKTU

Sem patří především Schistosoma haematobium. Při dlouhodobější nákaze se objevuje krev v moči /hematurie/, doprovázená bolestmi v podbřišku, v páteři, enurézou, /pomočováním/, s poruchou močení, kdy zůstává zbytková moč v močovém měchýři, alergickými reakcemi. Enuréza a hematurie nemusí probíhat. Onemocnění se zhoršuje postupně, pomalu, s nejasným klinickým obrazem. U žen se může objevit porucha menstruačního cyklu, potraty. U mužů impotence, prostatitida, poruchy spermiogramu. V průběhu onemocnění se přidávají ještě bakteriální infekce, které vedou k hydronefróze /narušení odtoku moči z ledvin/, což bývá často diagnostikováno jako rakovina ledvin, dále k nefrolitiáze /kámen v ledvinách/, až k urosepsi s letálním koncem.

NEOBVYKLÁ SCHISTOSOMÓZA

Oficiálně jsou odmítány ty nákazy, kdy parazit napadá netypická místa. Taková onemocnění mohou vzniknou náhodným krevním rozsevem vajíček schistosom, nebo i dospělců. Mohou se octnout v podkoží, v míše, v centrální nervové soustavě, s rozvojem příslušné symptomatiky.

Pacientka po infarktu

Jednou, to jsem ještě pracovala v Uzbekistánu, jsem byla pověřena úkolem starat se o pacientku po infarktu, která už dvanáct dní ležela v bezvědomí, paralyzovaná. Dvanáct dní jsem vedla bitvu za její život všemi metodami, které jsem tehdy znala: medikamentózní léčba /injekce intravenózně /, SU-JOK terapií, homeopatií, denně jsme jí prováděli výplach střev 6 litry vody, moxovala jsem ji a prováděli jsme i klasickou masáž. Kromě toho jsem děno denně promývala katetrem močový měchýř roztokem protargolu.