fbpx
Close

kočky přenáší

Nemoc kočičího škrábnutí - Bartonella henselae

Nemoc kočičího škrábnutí je bakteriální infekce šířená kočkami. Nemoc se šíří, když nakažená kočka olizuje otevřenou ránu osoby nebo kousne nebo poškrábe osobu tak silně, že podrápe povrch kůže. Přibližně tři až 14 dní po poškození kůže může dojít k mírné infekci v místě poškrábání nebo kousnutí. Infikovaná oblast se může zdát oteklá a červená s kulatými, zvýšenými lézemi a může být zhnisaná. Rána  může být teplá nebo bolestivá.  Infikovaná osoba  může mít také horečku, bolesti hlavy, špatnou chuť k jídlu a vyčerpání. Později se lymfatické uzliny osoby, které jsou nejblíže původnímu poškrábání nebo kousnutí, mohou stát opuchlé, nebo bolestivé.

Kousnutí a poškrábání koček dobře umyjte mýdlem a tekoucí vodou. Nedovolte, aby kočky lízaly vaše rány. Pokud se u vás objeví nějaké příznaky nemoci nebo infekce kočičího škrábnutí, kontaktujte svého lékaře .

Nemoc kočičího škrábnutí je způsobena bakterií zvanou Bartonella henselae . Asi 40% koček nese B. henselae někdy v životě, i když většina koček s touto infekcí nevykazuje žádné známky nemoci. Koťata mladší než 1 rok mají větší pravděpodobnost infekce B. henselae šíření infekce. Koťata také pravděpodobně budou škrábat a kousat, zatímco budou hrát.  Učí se, útočit na svoji kořist.

Jak se infikují kočky a lidé

kotě si hraje s prsty člověka

Kotě si hraje s vaší rukou.

Kočky se mohou nakazit B. henselae blechami. Škrábáním a kousáním  blechy kočky zanesou infikovanou blechu pod drápky a mezi zuby. Kočky se mohou nakazit také bojem s infikovanými kočkami. Bakterie se šíří na lidi, když nakažené kočky kousnou nebo poškrábají kůži nějaké osoby. Bakterie se mohou šířit i tehdy, když nakažené kočky olíznou majiteli ránu, nebo kůži.

Vážné, ale vzácné komplikace

Lidé

I když vzácně,ale lidé mohou mít vážné komplikace. Nemoc může ovlivnit mozek, oči, srdce nebo jiné vnitřní orgány. Tyto vzácné komplikace, které mohou vyžadovat intenzivní léčbu, se častěji vyskytují u dětí mladších 5 let a u lidí s oslabeným imunitním systémem.

Kočky

Většina koček s infekcí B. henselae nevykazuje žádné známky nemoci, ale ve určitých případech může toto onemocnění způsobit zánět srdce - což způsobuje, namáhavé dýchání. Infekce B. henselae se také může vyvinout v ústech, močovém systému nebo očích. 

Campylobacter

Campylobakterie jsou bakterie, které mohou lidem a zvířatům způsobovat chorobu zvanou campylobakterióza.

Jak se šíří: Lidé dostávají infekci Campylobacter tím, že přijdou do styku s výkaly (hovno) infikovaných zvířat, včetně koček, nebo konzumací kontaminované potravy nebo vody. Typicky se Campylobacter šíří, když si lidé nedotýkají ruce poté, co se dotkli zvířat nebo jejich jídla, hovno, hraček nebo postelí, ale někdy vás také mohou infikovat otevřenou ranou. Kočky se obvykle nakazí konzumací kontaminovaného syrového masa. Bakterie obsahují jejich do výkaly

Kdo je v ohrožení: Každý může získat infekci Campylobacter , ale u dětí mladších než 5 let, dospělých nad 65 let a lidí s oslabeným imunitním systémem je více ohroženo vážným onemocněním.

Příznaky u koček: Kočky se mohou zdát zdravé a nevykazují žádné známky infekce Campylobacter nebo mohou mít průjem, který může být krvavý.

Příznaky u lidí: Lidé mohou mít průjem (často krvavý), horečku a žaludeční křeče. Průjem může být doprovázen nevolností a zvracením. Symptomy obvykle začínají do 2–5 dnů po infekci a trvají přibližně 1 týden.

Toxoplazmóza Toxoplazma gondi

Toxoplazmóza je nemoc způsobená parazitem, který se vyskytuje v půdě, vodě, masu nebo ve výkalech  infikovaného zvířete, zejména koček.

Jak se šíří: Lidé se mohou toxoplasmózou dostat kontaktem s hovězím masem.  Kočky se nakazí infikovanými hlodavci, ptáky nebo jinými malými zvířaty. Parazit je zjištěn v kočičích výkalech a tím kontaminujeo kolí. Lidé se mohou nakazit konzumací kontaminovaného jídla nebo vody. Lidé se také mohou nakazit, pokud si myjí ruce kontaminovanou vodou, nebo během manipulace kontaminovanými výkaly.

Kdo je v nebezpečí: Kdokoli může dostat toxoplasmózu, ale lidé s oslabeným imunitním systémem mají s větší pravděpodobností závažné onemocnění. Těhotné ženy infikované parazitem mohou infekci přenést na své nenarozené dítě, což může vést k vrozeným vadám.

Příznaky u koček: Kočky s toxoplazmózou se zřídka zdají nemocné, ale parazity mohou vylučovat stolicí až 3 týdny po infekci.

Příznaky u lidí: Většina zdravých lidí s toxoplazmózou nemá příznaky, ale u některých se mohou vyskytnout mírné příznaky podobné chřipce nebo jen zřídka se vyvinou oční choroby. Lidé s oslabeným imunitním systémem mohou mít závažnější komplikace způsobené toxoplazmózou, včetně onemocnění mozku. Těhotné ženy, které mohly být vystaveny, by měly mluvit se svým lékařem kvůli riziku vrozených vad. Problematikou Toxoplazmózy se důkladně zabývá prof. RNDr. Jaroslav Flégr CSc. 

 

 

Tasemnice kočičí Dipylidium canium

Tasemnice kočičí je parazit rozšířený mezi psy, kočkami a lidi prostřednictvím infikovaných blech. Tento parazit je běžný u koček, ale málokdy způsobuje onemocnění u domácích zvířat nebo lidí.

Jak se šíří: Tasemnice se šíří, pokud kočka nebo osoba spolkne infikovanou blechu. Kočky mohou při vlastní péči polykat blechy. Léčba mazlíčků na blechy může zabránit infekci.

Kdo je v ohrožení: Riziko, že se tento tasemnice vyskytne, je extrémně nízké, protože k nakažení musíte spolknout blechu. Většina případů se vyskytuje u dětí.

Příznaky u psů: Páskové červy obvykle nejsou pro kočky škodlivé a obvykle nezpůsobují nemoc. Parazita může být někdy detekována nalezením rýžovitých segmentů tasemnice plazících se poblíž řiti nebo v čerstvých výkalech. Pokud je pes, nebo kočka silně infikován, může zhubnout.

Příznaky u lidí: Infekce dipylidiem je u lidí vzácná a obvykle nezpůsobuje žádné příznaky. Někdy může být infekce detekována nalezením rýžovitých segmentů tasemnice plazících se poblíž konečníku nebo v čerstvém hovnu.