fbpx
Close

Lymfatická Filarioza

 

 

 

 

 

Lymfatická filarióza, považovaná globálně za zanedbávané tropické onemocnění (NTD) , je parazitární onemocnění způsobené mikroskopickými červi podobnými vlasu. Dospělí červi žijí pouze v lidském lymfatickém systému. Lymfatický systém udržuje rovnováhu tekutin v těle a bojuje s infekcemi. Lymfatická filarióza se šíří komáry z člověka na člověka.

Lidé s touto nemocí mohou trpět lymfedémem a elefancií a u mužů otok šourku zvaný hydrocele. Lymfatická filarióza je hlavní příčinou trvalého postižení na celém světě. Komunity se často vyhýbají a odmítají ženy a muže znetvořené touto nemocí. Postižení lidé často nemohou pracovat kvůli svému postižení, což poškozuje jejich rodiny a jejich komunity.

Obrázek: Vlevo: Microfilaria z Wuchereria bancrofti v hustém krevním nátěru obarveném Giemsou. Vpravo: Mikrofilarie Brugia malayi v hustém krevním nátěru, obarvená Giemsou. Centrum: Fotografie ženy komára Aedes aegypti , když byla v procesu získávání „krve“. Laboratorní kmeny Aedes aegypti mohou být infikovány Brugií .

Jak se nakazíme

Nemoc se šíří z člověka na člověka kousnutím komáry. Když komár kousne osobu, která má lymfatickou filariózu, vstoupí do komára mikroskopické červi cirkulující v krvi osoby. Když infikovaný komár kousne jinou osobu, mikroskopické červi prochází z komára kůží a cestují do lymfatických cév. V lymfatických cévách rostou na dospělé. Dospělý červ žije asi 5–7 let. Dospělí červi se spojují a vypouštějí do krve miliony mikroskopických červů, zvaných mikrofilarií. Lidé s červy v krvi mohou infikovat ostatní komáry.

 

Většina infikovaných lidí je asymptomatická a nikdy se u nich nevyskytnou klinické příznaky, přestože parazit poškozuje lymfatický systém. U malého procenta osob se vyvine lymfedém nebo u mužů otok šourku zvaný hydrocele. Lymfedém je způsoben nesprávným fungováním lymfatického systému, které má za následek shromažďování tekutin a otok. To se většinou týká nohou, ale může se vyskytnout také v pažích, prsou a genitáliích. Většina lidí tyto klinické projevy rozvíjí roky poté, co byla infikována.

Otok a snížená funkce lymfatického systému ztěžují tělu boj s bakteriemi a infekcemi. Postižené osoby budou mít více bakteriálních infekcí v kůži a lymfatickém systému. To způsobuje ztvrdnutí a zahuštění kůže, která se nazývá elephantiasis. Mnoho z těchto bakteriálních infekcí lze předcházet vhodnou hygienou pokožky a péčí o rány.

Muži se mohou vyvinout hydrocele nebo otok šourku v důsledku infekce jedním z druhů parazitů, které způsobují LF, konkrétně W. bancrofti .

Filariální infekce může také způsobit syndrom tropických plicních eozinofilií. Eosinofilie je vyšší než normální úroveň bílých krvinek bojujících proti chorobám, které se nazývají eosinofily. Tento syndrom se obvykle vyskytuje u infikovaných osob v Asii. Mezi klinické projevy syndromu tropické plicní eosinofilie patří kašel, dušnost a sípání. Eosinofilie je často doprovázena vysokými hladinami imunoglobulinů E (IgE) a antifilariálních protilátek.

Diagnostika

Standardní metodou pro diagnostiku aktivní infekce je vyšetření krve pod mikroskopem k identifikaci mikroskopických červů, které se nazývají microfilariae. To není vždy proveditelné, protože ve většině částí světa jsou mikrofilérie nočně periodické, což znamená, že v krvi cirkulují pouze v noci. Z tohoto důvodu musí být odběr krve proveden v noci, aby se časově shodoval s výskytem mikrofilarií v krvi.

Sérologické techniky poskytují alternativu k mikroskopické detekci mikrofilarií pro diagnostiku lymfatické filariózy. Protože lymfedém se může vyvinout mnoho let po infekci, laboratorní testy jsou u těchto pacientů často negativní.