fbpx
Close

Přenos parazitárních nemocí vodou

Paraziti mohou žít v nejen v přírodních vodních zdrojích, ale i v domovních rozvodech. Pokud jste venku, opláchněte si vodu před pitím, abyste zabránili onemocněním.

Voda je nezbytným zdrojem života. Voda používá každý, každý den. Všichni lidé potřebují k přežití nejen pitnou vodu, ale voda hraje důležitou roli téměř ve všech aspektech našeho života – od rekreace přes výrobu počítačů až po provádění lékařských procedur. Když je však voda kontaminována parazity, může způsobit řadu nemocí.

Z globálního hlediska je kontaminovaná voda vážným problémem, který může způsobit jak těžké bolesti,  tak i  vážná zdravotní postižení nebo dokonce smrt. Mezi běžné globální nemoci související s vodou způsobené parazity patří  dracunculus medinensis  , schistosomiáza , amebiasis, kryptosporidióza (krypto) a giardiasis . Lidé se nakazí  těmito chorobami, pitím, nebo jsou v kontaktu s kontaminovanou vodou. Například jednotlivci, kteří pijí vodu kontaminovanou fekálniemi obsahující amébu Entamoeba histolytica, mohou získat amebickou úplavici (amébii). Onemocnět můžeme i pitím vody která obsahuje např parazita Dracunculus medinensis. Pokud infikovaná osoba s otevřenou ranou těchto  vstoupí do rybníka nebo do studny užité na pitnou vodu, může rozšířit parazita do vody a pokračovat v cyklu kontaminace a infekce. Schistosomiázou  se můžeme  nakazit, plaváním v rybníku, nebo jen stykem s vodou  ze sladkovodních zdrojů

Lidé, kteří cestují do zahraničí, by měli přijmout nezbytná opatření, aby se chránili před nemocí přenášenou vodou, pokud plánují být v zemích s nebezpečnou pitnou nebo rekreační vodou. Jednotlivci, kteří tráví čas v divočině, by také měli podniknout příslušné kroky k zajištění bezpečnosti své vody.

dívka ve vnitřní trubici

Paraziti jsou  příčinou nemocí přenášených vodou. Jak rekreační voda (voda používaná k plavání a jiné činnosti), tak pitná voda mohou být kontaminovány parazity a způsobit onemocnění. Nemoci z vody  jsou choroby, které se šíří polykáním, dýcháním nebo kontaktem s kontaminovanou vodou z bazénů, horkých van, jezer, řek nebo oceánu.

Nejčastěji hlášenou nákazou je průjem způsobený parazity, jako je Cryptosporidium a Giardia intestinalis . Giardia intestinalis je také běžným parazitem vyskytujícím se v pitné vodě. Jak Cryptosporidium, tak Giardia intestinalis se vyskytují ve stolici infikované osoby nebo zvířete. Tito paraziti se mohou šířit pitím vody, která byla kontaminována fekálií infikovanou osobou nebo zvířetem. Jednotlivci s oslabeným imunitním systémem, kteří přicházejí do styku s těmito parazity, mohou být také více ohroženi vážnými nemocemi.

Pro prevenci nemocí přenášených vodou jsou také nezbytné správné hygieny a hygiena.