fbpx
Close

Fasciola hepatica

Motolice

Fasciola

Fasciolóza je parazitární infekce obvykle způsobena Fasciola hepatica , který je také známý jako „společné jaterní motolice“ nebo „ovce jaterní motolice.“ Příbuzný parazit, Fasciola gigantica , může také infikovat lidi. Fascioliasis se vyskytuje na všech kontinentech kromě Antarktidy ve více než 70 zemích, zejména tam, kde jsou ovce nebo skot. Lidé se obvykle nakazí konzumací syrové řeřichy nebo jiných vodních rostlin kontaminovaných nezralými parazitovými larvami. Mladé červy se pohybují střevní stěnou, břišní dutinou a jaterní tkání do žlučovodů, kde se vyvíjejí na dospělé dospělé motolice, které produkují vejce. Patologie je obvykle nejvýraznější v žlučovodech a játrech. Fasciolová infekce je léčitelná a lze jí předcházet.

Fascioliasis je infekční onemocnění způsobené parazity Fasciola , což jsou ploché červi označovaní jako jaterní motolice. Dospělé (zralé) motolice se nacházejí v žlučovodech (v jaterním systému jater) infikovaných lidí a zvířat, jako jsou ovce a dobytek. Obecně je fasciolias častější u zvířat a jiných zvířat než u lidí.

Co je Fasciola

Dva Fasciola druhy (typy) infikovat lidi. Hlavním druhem je Fasciola hepatica , která je známá také jako „běžná jaterní motolice“ a „motolice z jaterních ovcí“. Příbuzný druh, Fasciola gigantica , může také nakazit lidi.

Jak se nakazíme

Lidé se nakazí náhodným požitím (polykáním) parazita. Hlavním způsobem, jak k tomu dochází, je konzumace syrové zeleniny nebo jiných kontaminovaných  rostlin vodou. Dalším způsobem, jak by se lidé mohli nakazit, je požívání kontaminované vody, jako je pití nebo konzumace zeleniny, která byla umytá nebo zavlažovaná kontaminovanou vodou.

Jaké jsou příznaky

Někteří infikovaní lidé se nikdy necítí dobře.

Někteří lidé se cítí nemocní brzy na infekci, zatímco nezralé motolice procházejí (migrují) ze střev přes břišní dutinu a játra. Příznaky z akutní (migrační) fáze mohou začít hned po několika dnech po expozici (obvykle <1–2 týdny) a mohou trvat několik týdnů nebo měsíců.

Někteří lidé se cítí nemocní během chronické fáze infekce, kdy jsou dospělé motolice v žlučovodech. Příznaky, které jsou spojeny s touto fází, se mohou objevit měsíce až roky po expozici. Například příznaky mohou být způsobeny zánětem a zablokováním žlučovodů.

Během obou fází infekce mohou klinické příznaky zahrnovat horečku, malátnost, bolest břicha, eozinofilii, hepatomegálii (zvětšená játra) a abnormální jaterní testy.