fbpx
Close

Cysticerkóza

Taenia solium

Coje Cisterkoza 

Cysticercosis

je parazitární tkáňová infekce způsobená larválními cystami tasemnice Taenia solium . Tyto larvální cysty infikují mozek, sval nebo jinou tkáň a ve většině zemí s nízkými příjmy jsou hlavní příčinou záchvatů u dospělých. Člověk dostává cysticercosis tím, že polyká vejce nalezená ve výkalech osoby, která má střevní tasemnici. Lidé žijící ve stejné domácnosti s někým, kdo má tasemnici, mají mnohem větší riziko vzniku cysticerkózy než lidé, kteří ji nemají. Lidé se ani dostat cysticerkóza jíst nedovařené vepřové. Pokud vepřové maso obsahuje larvy cysty, může mít za následek střevní tasemnici . Prasata se nakazí tím, že jí vajíčka tasemnic ve výkalech člověka infikovaného tasemnicí.

Coje Cisterkoza 

Infekce tasemnice, také známý jako taeniasis , a cysticercosis se vyskytují globálně. Nejvyšší míra infekce se vyskytuje v oblastech Latinské Ameriky, Asie a Afriky, kde jsou špatná hygiena a volně se vyskytující prasata, která mají přístup k lidským výkaly. Ačkoli neobvyklé, cysticercosis může nastat u lidí, kteří nikdy cestovali mimo Spojené státy. Například osoba nakažená tasemnicí, která si nemyje ruce, by mohla náhodně kontaminovat jídlo vejci tasemnice a připravovat ji pro ostatní.

Ve Spojených státech je cysticerkóza považována za jednu z zanedbávaných parazitárních infekcí (NPI), což je skupina pěti parazitárních nemocí, na které se  vláda zaměřila v rámci opatření v oblasti veřejného zdraví.

Cysticercosis je infekce způsobená larvami parazita Taenia solium . K této infekci dochází poté, co člověk spolkne vajíčka tasemnice. Larvy se dostávají do tkání, jako jsou svaly a mozek, a tam vytvářejí cysty (nazývají se cysticerci). Když se v mozku nacházejí cysty, stav se nazývá neurocysticercosis.

Jak se nakazíme

Lidé trpí cysticerózou, když polykají vejce T. solium, která jsou předávána ve výkalech člověka s tasemnicí. Vejce pásových červů se šíří potravou, vodou nebo povrchy kontaminovanými výkaly. Lidé konzumují kontaminované jídlo nebo vkládají kontaminované prsty do úst. Důležité je, že někdo s tasemnicí může nakazit sám sebe nebo sama vajíčka tasemnice (to se nazývá autoinfekce) a může infikovat ostatní v rodině. Jíst vepřové maso vám nemůže dát cysticercosis.

Jaký je vztah k T.solium 

Lidé získají infekci tasemnic po požití syrového nebo nedostatečně tepelně upraveného vepřového masa kontaminovaného cystami T. solium . Při požití cysty procházejí žaludkem a přichycují se na výstelku tenkého střeva. V tenkém střevě se cysty během dvou měsíců vyvinou na dospělé tasemnice.

Kde se mohu nakazit

Cysticercosis se nachází po celém světě. Infekce se vyskytuje nejčastěji ve venkovských oblastech rozvojových zemí, kde se prasata mohou volně pohybovat a jíst lidské výkaly a kde jsou hygienické postupy špatné. Cysticerkóza je vzácná u lidí, kteří žijí v zemích, kde prasata nejsou v kontaktu s lidskými výkaly. Lidé mohou někdy dostat cysticercosis, i když nikdy necestovali.

Jaké jsou příznaky

Příznaky a příznaky budou záviset na umístění a počtu cyst ve vašem těle.

  • Cysty ve svalech:
    • Cysty ve svalech obvykle nezpůsobují příznaky. Možná však budete cítit hrudky pod kůží.
  • Cysty v očích:
    • I když jsou cysty vzácné, mohou se vznášet v oku a způsobit rozmazané nebo narušené vidění. Infekce v očích může způsobit otok nebo oddělení sítnice.
  • Neurocysticercosis (cysty v mozku, mícha):
    • Příznaky neurocysticercosis závisí na tom, kde a kolik cyst se nachází v mozku. Nejčastějšími příznaky jsou záchvaty a bolesti hlavy. Může se však také objevit zmatek, nedostatek pozornosti vůči lidem a okolí, potíže s rovnováhou, nadbytek tekutiny v mozku (tzv. Hydrocefalus). Nemoc může mít za následek smrt.

Za jak dlouho se nákaza projeví 

Příznaky se mohou objevit měsíce až roky po infekci, obvykle když cysty začnou umírat. Když cysty umírají, mozek nebo jiná tkáň kolem cysty se mohou zvětšit. Tlak otoku je to, co obvykle způsobuje příznaky infekce. Příznaky jsou někdy způsobeny tlakem cysty v tkáních.

Doporučení

  • Po použití toalety, výměny plen a před manipulací s jídlem si umyjte ruce mýdlem a teplou vodou
  • Naučte děti důležitost mytí rukou, aby se zabránilo infekci
  • Před jídlem si umyjte a oloupejte veškerou syrovou zeleninu a ovoce
  • Při cestování v rozvojových zemích používejte správné postupy v oblasti bezpečnosti potravin a vody, například:
    • Pijte pouze lahvovou nebo převařenou (1 minutu) vodu nebo sycené (bublinkové) nápoje v plechovkách nebo lahvích
    • Zfiltrujte nebezpečnou vodu přes filtr „absolutně 1 mikron nebo méně“ A rozpusťte jódové tablety ve filtrované vodě; Filtry „absolutně 1 mikron“ lze nalézt v obchodech s kempy a venkovními zásobami

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *