fbpx
Close

Přenos parazitárních nemocí zvířaty

Přenos zvířaty

Domácí mazlíčci mohou nést parazity a předávat parazity lidem. Správné mytí rukou může výrazně snížit riziko.

Zoonotické onemocnění je nemoc šířená mezi zvířaty a lidmi. Zoonotické choroby mohou být způsobeny viry, bakteriemi, parazity a houbami. Některé z těchto onemocnění jsou velmi časté. U zoonóz, která jsou způsobena parazity, se mohou příznaky a příznaky lišit v závislosti na parazita a osobě. Někdy mohou být lidé se zoonotickými infekcemi velmi nemocní, ale někteří lidé nemají žádné příznaky a nikdy onemocní. Ostatní lidé mohou mít příznaky, jako je průjem, bolesti svalů a horečka.

Potraviny mohou být zdrojem některých zoonotických infekcí, když jsou zvířata, jako jsou krávy a prasata, infikována parazity, jako je Cryptosporidium nebo Trichinella . Lidé mohou získat kryptosporidiózu, pokud náhodou spolknou jídlo nebo vodu kontaminovanou stolicí infikovaných zvířat. K tomu může například dojít, když jsou sady nebo vodní zdroje poblíž pastvin pro krávy a lidé konzumují ovoce bez řádného mytí nebo pití neupravené vody. Lidé mohou získat trichinelózu požitím nedostatečně tepelně upraveného nebo syrového masa z medvědů, kanců nebo domácích prasat infikovaných parazitem Trichinella .

Domácí mazlíčci mohou lidem přenášet a předávat parazity.

Někteří paraziti psů a koček mohou lidi nakazit. U mladých zvířat, jako jsou štěňata a koťata, je větší pravděpodobnost, že budou infikováni škrkavky a hlísty .

Divoká zvířata mohou být také infikována parazity, kteří mohou infikovat lidi. Například lidé mohou být infikováni liškami, divokými prasaty a dalšími např. při konzumací lesních plodů.

 

Pravidelná veterinární péče ochrání vašeho domácího mazlíčka a vaši rodinu.

Existují jednoduché kroky k ochraně sebe a své rodiny před zoonózami způsobenými parazity.

  • Ujistěte se, že váš domácí mazlíček je v péči veterináře, který pomůže chránit vašeho domácího mazlíčka a vaši rodinu před možnými parazitárními infekcemi.
  • Procvičte čtyři Ps: Okamžitě zvedněte Pet Poop a řádně zlikvidujte. Po manipulaci s domácím odpadem si umyjte ruce.
  • Umyjte si ruce často, zejména po dotyku zvířat, a vyhněte se kontaktu s výkaly zvířat.
  • Dodržujte správné postupy pro manipulaci s potravinami, abyste snížili riziko přenosu z kontaminovaných potravin.
  • U lidí s oslabeným imunitním systémem buďte zvláště opatrní při kontaktu se zvířaty, která by mohla tyto infekce přenášet.