fbpx
Close

Nebezpečí skryté v rozvodech vody: bakteriální biofilmy

Bakterie jsou všudypřítomné a tak by nás jejich výskyt v pitné vodě neměl překvapit. Přesto není radno jejich výskyt v rozvodech nejen pitné, ale i užitkové vody podceňovat.

Vědci ze švédského Lundu před několika lety představili výsledky výzkumu zabývajícího se mikrobiálním osídlením vodovodních potrubí. V článku prezentovali zjištění, že sklenice pitné vody obsahuje téměř deset milionů bakterií.

Naprostá většina z nich lidskému organismu sice neškodí, přesto není radno jejich výskyt v rozvodech nejen pitné, ale i užitkové vody podceňovat. Za určitých okolností totiž může vzrůst jejich koncentrace, a odtud je už jen kousek k riziku nákazy a ohrožení lidského zdraví.

Bakterie jsou spojovány s vážnými onemocněními: zápalem plic, cholerou, tuberkulózou nebo salmonelózou.

Největším rezervoárem mikrobů je půda a voda. A zejména bakterie ve vodě by jako individuální jedinci měly jen pramalou šanci na přežití.

Za to, že v nestabilních ekosystémech dokážou dlouhodobě přežít, vděčí své jedinečné vlastnosti: schopnosti tvořit mnohovrstevnaté útvary, které se jmenují biofilmy

zdroj: https://voda.tzb-info.cz/124315-nebezpeci-skryte-v-rozvodech-vody-bakterialni-biofilmy

One Comment on “Nebezpečí skryté v rozvodech vody: bakteriální biofilmy

altyazili
2021-02-10 at 11:12

Totally writtinga postjust like this. The whole tole it takes to go through bringing another swee baby into the world. Tracey Husain Rafaelia

Odpovědět

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *