Problematická třezalka nejen během antikoncepce
Tisíce lidí užívají preparáty s rostlinnými extrakty v naději, že jim pomohou z duševní krize. Jedním z nich je údajně jemný, protože přírodní životabudič třezalka. Většina z nich bere tyto prostředky na vlastní pěst. Koneckonců jsou bez problému k dostání v lékárnách a drogeriích. Dělá to takhle mnoho mladších žen .
Některé z nich se dočkali v minulých létech nemilého překvapení, neboť třezalka masivně působí na na četné léky – a vyřazuje z boje mj. hormonální antikoncepci . Proto přicházely do jiného stavu i ženy , které spolehlivě a pravidelně braly “ pilulku „.
Je to proto, že třezalka podporuje účinek důležitých metabolických enzymů v těle.
Tyto tzv.cytochromy P450, jichž existuje několik podtypů (izoformy) se výrazně podílejí na odbourávání mnoha léků. Na intenzitě odbourávání má značný vliv individuální konstituce.
Nejdůležitější z těchto enzinů je CYP 3A4. Tento biokatalyzátor metabolizuje asi polovinu léčiv.
Další důležitý je enzim je CYP 2D6. Metabolizuje čtrtinu běžně užívaných medikamentů mj. mnohá psychofarmaka. Třetí důležitý zástupce je enzim CYP 2C19. Metabolizuje např. léky proti žaludečním a dvanácterníkovým vředům .
Hormony zabraňující početí obsažené v pilulkách jsou odbourávány tak rychle, že nemohou dostatečně učinkovat a chránit proti početí.
Před stejným problémem se však ocitají ženy, které žijí v klamné jistotě, že mají obvzláště bezpečnou ochranu – hormonální tyčinku Implanon . Podle Britského úřadu pro kontrolu léčiv MHRA ( Medicines and Healthcare Products Regulatory Agency ), krerý prověřoval podezřelé případy v souvislosti s třezalkovými preparáty svědčí o tom, že nebezpečí otěhotnění je zcela reálné.
Odborníci z lékařského věstníku Arzney-telegram zacházejí ve svých doporučeních ještě dál. Odrazují od třezalkových preparátů všeobecně. Dosud se neobjevilo, dost důkazů, že jsou nějak prospěšné. Nejen entikoncepční pilulka , ale i imunosupresiva, antikoagulancia, inhibitory proteázy se působením rostlinného prostředku rychle metabolizují a ztrácejí v nemalé míře na účinku . U pacientů s transplantovanými orgány došlo vlivem užívání třezalky k závažným komplikacím, které mohou vést nejen ke ztrátě darovaného orgánu ,ale také k pacientově smrti.